Technical Co-Sponsors

Technical Program

    Download Technical Program (PDF)

    Monday, May 25th (Workshops)
    09:00-17:00 RAWNET (Resource Allocation, Cooperation and Competition in Wireless Networks)     Venue: Seminar room 1, Ground floor                                     
    09:00-15:30 WINMEE (Wireless Networks: Measurements and Experimentation)                                Venue: Seminar room 2, Ground floor
    09:30-12:00 GREEN (Green and Energy Efficient Networks)                                                                 Venue: Seminar room 3, Ground floor
    14:00-18:00 D2D (Device-to-Device Communications)                                                                          Venue: Seminar room 3, Ground floor
    18:00-19:30 Panel Discussion on Net-Neutrality                                                                                    Venue: Lecture Hall 21, Second Floor
    Panelists
    Eitan Altman, INRIA, France
    Sunil Mani, Centre for Developmental Studies, Trivandrum
    Pranesh Prakash, The Centre for Internet & Society, Bangalore
    Sridhar Varadarajan, IIIT Bangalore

    Moderator
    Rajesh Sundaresan, Indian Institute of Science, Bangalore
    19:30 Welcome reception and Dinner at VMCC Lawns

    Tuesday, May 26th
    08:00-09:00 Registration
    09:00-09:30 Opening remarks by Steering Committee, General Chairs and TPC Chairs
    09:30-10:30 Plenary Speaker: Professor Patrick Thiran (EPFL)                                                           Venue: Lecture Hall 21, Second Floor
    10:30-11:00 Break
    11:00-12:30 Session 1: Security                                                                                                            Venue: Seminar room 1, Ground floor
    Session Chair: Jonathan Ponniah (Texas A&M, USA)
    Beating Resource Constrained Eavesdroppers: A Physical Layer Security Study
    Albert Sunny (Indian Institute of Science, India)
    Siddhartha Sarma (Indian Institute of Science, India)
    Joy Kuri (Indian Institute of Science, India)
    A Clean Slate Design for Secure Wireless Ad-Hoc Networks - Part 1: Closed Synchronized Networks
    Jonathan Ponniah (Texas A&M, USA)
    Yih-Chun Hu (University of Illinois at Urbana-Champaign, USA)
    P. R. Kumar (Texas A&M, USA)
    A Clean Slate Design for Secure Wireless Ad-Hoc Networks - Part 2: Open Unsynchronized Networks
    Jonathan Ponniah (Texas A&M, USA)
    Yih-Chun Hu (University of Illinois at Urbana-Champaign, USA)
    P. R. Kumar (Texas A&M, USA)
    Exact Analysis of k-Connectivity in Secure Sensor Networks with Unreliable Links
    Jun Zhao (Carnegie Mellon University, USA)
    Osman Yagan (Carnegie Mellon University & CyLab, USA)
    Virgil Gligor (Carnegie Mellon University, USA)
    Session 2: Energy Efficiency - I                                                                                            Venue: Seminar room 2, Ground floor
    Session Chair: Lin Gao (The Chinese University of Hong Kong, Hong Kong)
    ARM: Anonymous Rating Mechanism for Discrete Power Control
    Shuqin Li (Bell Labs China, Alcatel-Lucent Shanghai Bell Co., Ltd., Hong Kong)
    Ziyu Shao (ShanghaiTech University, P.R. China)
    Jianwei Huang (The Chinese University of Hong Kong, Hong Kong)
    Minimum-Energy Link Scheduling for Emptying Wireless Networks
    Gam Nguyen (Naval Research Laboratory, USA)
    Sastry Kompella (Naval Research Laboratory, USA)
    Clement Kam (Naval Research Laboratory, USA)
    Jeffrey Wieselthier (Wieselthier Research, USA)
    Anthony Ephremides (University of Maryland at College Park, USA)
    Lifetime Optimization for Large-Scale Sink-Centric Wireless Sensor Networks
    Soo-Hoon Moon (Yonsei University, Korea)
    Seung-Jae Han (Yonsei University, Korea)
    Minimal Access Point Set in Urban Area Wifi Networks
    Dareen Shehadeh (Institut Mines Telecom / Telecom Bretagne, France)
    Nicolas Montavont (Institut Mines Telecom / Telecom Bretagne, France)
    Tanguy Kerdoncuff (Institut Mines Telecom / Telecom Bretagne, France)
    Alberto P Blanc (Telecom Bretagne, France)
    12:30-13:00 Invited Paper: A Novel Data Center Network Architecture with Zero in-Network Queuing     Venue: Lecture Hall 21, Second Floor
                          Professor Tara Javidi (University of California, San Diego)
    13:00-14:00 Lunch
    14:00-15:30 Session 3: Energy Efficiency - II                                                                                              Venue: Seminar room 1, Ground floor
    Session Chair: Sharayu Moharir (Tata Institute of Fundamental Research, India)
    Optimal Online Strategies for an Energy Harvesting System with Bernoulli Energy Recharges
    Abbas Kazerouni (Stanford University, USA)
    Ayfer Ozgur (Stanford University, USA)
    Changing Paradigms for Green Cellular Networks: The Case of Delay-Tolerant Users
    Samantha Gamboa (Institut Mines-Telecom / Telecom Bretagne, France)
    Alexander Pelov (Institut Mines-Telecom / Telecom Bretagne, France)
    Nicolas Montavont (Institut Mines-Telecom / Telecom Bretagne, France)
    Minimizing Backlog for Downlink of Energy Harvesting Networks
    Venkhat V (IIT Bombay, India)
    Prasanna Chaporkar (IIT Bombay, India)
    Abhay Karandikar (IIT Bombay, India)
    TAES: Traffic-Aware Energy-Saving Base Station Sleeping and Clustering in Cooperative Networks
    Jihwan Kim (KAIST, Korea)
    Hyang-Won Lee (Konkuk University, Korea)
    Song Chong (KAIST, Korea)
    15:30-16:00 Break
    16:00-18:00 Session 4:Scheduling and Resource Allocation                                                                       Venue: Seminar room 1, Ground floor
    Session Chair: Venkatesh Ramaiyan (Indian Institute of Technology Madras, India)
    On 2-moment Completeness of Non Pre-emptive, Non Anticipative Work Conserving Scheduling Policies in Some
    Single Class Queues

    Manu K. Gupta (IIT Bombay, India)
    Hemachandra N (IIT Bombay, India)
    Cluster-Centric Medium Access Control for WSNs in Structural Health Monitoring
    Saurabh Singh (Victoria University of Wellington, New Zealand)
    Winston K.G. Seah (Victoria University of Wellington, New Zealand)
    Bryan Ng (Victoria University of Wellington, New Zealand)
    Optimizing User Association and Activation Fractions in Heterogeneous Wireless Networks
    Vaibhav Singh (University of Maryland, USA)
    Narayan Prasad (NEC Labs America, Princeton, USA)
    Mustafa Y. Arslan (NEC Laboratories America, Inc., USA)
    Sampath Rangarajan (NEC Labs America, USA)
    Optimal Radio Access Technology Selection Policy for LTE-WiFi Network
    Arghyadip Roy (IIT Bombay, India)
    Abhay Karandikar (IIT Bombay, India)
    WiCOD: Wireless Control Plane Serving an all-Optical Data Center
    Tugcan Aktas (University of California, San Diego, USA)
    Chang-Heng Wang (University of California, San Diego, USA)
    Tara Javidi (UCSD, USA)

    Wednesday, May 27th
    09:00-09:30 Invited Paper: Spectrum Sharing and Scheduling in D2D-Enabled Dense Cellular Networks     Venue: Lecture Hall 21, Second Floor
                            Professor Sanjay Shakkottai (The University of Texas at Austin)
    09:30-11:00 Session 5: Performance Analysis                                                                                                 Venue: Seminar room 1, Ground floor
    Session Chair: Chandramani Singh (Indian Institute of Science, India)
    Opportunistic Gains of Mobility in Cellular Data Networks
    Nivine Abbas (Telecom Paristech & Orange Labs, France)
    Thomas Bonald (Telecom ParisTech, France)
    Berna Sayrac (Orange Labs, France)
    Fairness Analysis of Physical Layer Capture Effects in IEEE 802.11 Networks
    Yigal Bejerano (Bell-Labs, Alcatel-Lucent, USA)
    Hyoung-gyu Choi (Yonsei University, Korea)
    Seung-Jae Han (Yonsei University, Korea)
    An Improved IEEE 802.11 CSMA/CA Medium Access Mechanism Through the Introduction of Random Short Delays
    Nirmala Shenoy (Rochester Institute of Technology, USA)
    John Hamilton (Rochester Institute of Technology, USA)
    Andres Kwasinski (Rochester Institute of Technology, USA)
    Kaiqi Xiong (Rochester Institute of Technology, USA)
    Modeling Sparsity of Planar Topologies for Wireless Multi-hop Networks
    Ashikur Rahman (State University of New York, USA)
    Nawshad Rasha (Bangladesh University of Engineering and Technology (BUET), Bangladesh)
    Imtiaz Ahmed (Bangladesh University of Engineering and Technology (BUET), Bangladesh)
    Sirat Samyoun (Bangladesh University of Engineering and Technology (BUET), Bangladesh)
    Session 6: Game Theoretic Models - I                                                                                         Venue: Seminar room 2, Ground floor
    Session Chair: Joy Kuri (Indian Institute of Science, India)
    Cooperative Wi-Fi Deployment: A One-to-Many Bargaining Framework
    Haoran Yu (The Chinese University of Hong Kong, Hong Kong)
    Man Hon Cheung (The Chinese University of Hong Kong, Hong Kong)
    Jianwei Huang (The Chinese University of Hong Kong, Hong Kong)
    A Game-Theoretic Analysis of User Behaviors in Crowdsourced Wireless Community Networks  Best Student Paper Award
    Qian Ma (The Chinese University of Hong Kong, Hong Kong)
    Lin Gao (The Chinese University of Hong Kong, Hong Kong)
    Ya-Feng Liu (Chinese Academy of Sciences, P.R. China)
    Jianwei Huang (The Chinese University of Hong Kong, Hong Kong)
    Mobile Data Trading: A Behavioral Economics Perspective
    Junlin Yu (The Chinese University of Hong Kong, Hong Kong)
    Man Hon Cheung (The Chinese University of Hong Kong, Hong Kong)
    Jianwei Huang (The Chinese University of Hong Kong, Hong Kong)
    Vincent Poor (Princeton University, USA)
    Load Balancing in Heterogeneous Networks Based on Distributed Learning in Potential Games
    Mohd. Shabbir Ali (Telecom ParisTech & Indian Institute of Science, France)
    Pierre Coucheney (University of Versailles, France)
    Marceau Coupechoux (Telecom ParisTech, France)
    11:00-11:30 Break
    11:30-12:30 Plenary Speaker: Dr Pravin Bhagwat (CTO, AirTight Networks)                                                     Venue: Lecture Hall 21, Second Floor
    12:30-13:00 Invited Paper: Trading Off Efficiency and Reciprocity in Wireless Peer-To-Peer File Sharing        Venue: Lecture Hall 21, Second Floor
                           Professor Fernando Paganini (Universidad ORT Uruguay)
    13:00-14:00 Lunch
    14:00-15:30 Session 7: Game-Theoretic Models - II                                                                                            Venue: Seminar room 1, Ground floor
    Session Chair: Marceau Coupechoux (Telecom ParisTech, France)
    Selfish Task-Driven Routing in Hybrid Networks
    Yupeng Li (The University of Hong Kong, Hong Kong)
    Haisheng Tan (Jinan University, Guangzhou, P.R. China)
    Yongcai Wang (Tsinghua University, P.R. China)
    Zhenhua Han (South University of Science and Technology of China, P.R. China)
    Francis C.M. Lau (The University of Hong Kong, Hong Kong)
    The Economics of Quality Sponsored Data in Wireless Networks
    Mohammad Hassan Lotfi (University of Pennsylvania, USA)
    Karthikeyan Sundaresan (NEC Labs America, USA)
    Mohammad Khojastepour (NEC Labs America, USA)
    Sampath Rangarajan (NEC Labs America, USA)
    Online Incentive Mechanism Design for Smartphone Crowd-sourcing
    Ashwin Subramanian (Birla Institute of Technology and Science, India)
    Sai Kanth (National Institute of Technology Warangal, India)
    Sharayu Moharir (Tata Institute of Fundamental Research, India)
    Rahul Vaze (Tata Institute of Fundamental Research, India)
    Normalized Nash Equilibrium for Power Allocation in Femto Base Stations in Heterogeneous Network
    Arnob Ghosh (University Of Pennsylvania, USA)
    Laura Cottatellucci (EURECOM, France)
    Eitan Altman (INRIA, France)
    15:45-16:30 Qualcomm: A Perspective on 5G, talk by Dr. Dhananjay Gore                                                        Venue: Lecture Hall 21, Second Floor
    16:30-17:00 High Tea
    19:30 Conference Banquet at Meluha the Fern
    Thursday, May 28th
    09:00-10:00 Plenary Speaker: Professor Venkat Anantharam (UC Berkeley)                                                    Venue: Lecture Hall 21, Second Floor
    10:00-10:30 Invited Paper: How Much TV UHF Band Spectrum is Sufficient for Rural Broadband Coverage?  Venue: Lecture Hall 21, Second Floor
                           Professor Abhay Karandikar (Indian Institute of Technology Bombay)
    10:30-11:00 Break
    11:00-12:30 Session 8 : Optimization & Network Design                                                                                     Venue: Seminar room 1, Ground floor
    Session Chair: Kobi Cohen (University of Illinois at Urbana-Champaign, USA)
    Using Data Mules for Sensor Network Resiliency
    Jon Crowcroft (University of Cambridge, United Kingdom)
    Liron Levin (Ben-Gurion University of the Negev, Israel)
    Michael Segal (Ben-Gurion University of the Negev, Israel)
    Scalable and Distributed Submodular Maximization with Matroid Constraints
    Andrew Clark (Worcester Polytechnic Institute, USA)
    Basel Alomair (King Abdulaziz City for Science and Technology, Saudi Arabia)
    Linda Bushnell (University of Washington, USA)
    Radha Poovendran (University of Washington, USA)
    Dual-side Dynamic Controls for Cost Minimization in Mobile Cloud Computing Systems
    Yeongjin Kim (KAIST, Korea)
    Jeongho Kwak (KAIST, Korea)
    Song Chong (KAIST, Korea)
    Session 9: Spectrum Management & Cognitive Radio                                                                    Venue: Seminar room 2, Ground floor
    Session Chair: Eylem Ekici (The Ohio State University, USA)
    Enabling Coexistence of Cognitive Vehicular Networks and IEEE 802.22 Networks Via Optimal Resource Allocation
    You Han (The Ohio State University, USA)
    Eylem Ekici (The Ohio State University, USA)
    Haris Kremo (Toyota InfoTechnology Center, Japan)
    Onur Altintas (Toyota InfoTechnology Center, Japan)
    Scalable Transmission Over Heterogeneous Networks
    Liang Wu (University of Science and Technology of China, P.R. China)
    Yi Zhong (University of Science and Technology of China, P.R. China)
    Wenyi Zhang (University of Science and Technology of China, P.R. China)
    Martin Haenggi (University of Notre Dame, USA)
    No More Tears: A No-Regret Approach to Power Control in Dynamically Varying MIMO Networks
    Ioannis Stiakogiannakis (Mathematical and Algorithmic Sciences Lab, France Research Center, Huawei Technologies Co. Ltd., France)
    Panayotis Mertikopoulos (French National Center for Scientific Research (CNRS) & Laboratoire d'Informatique de Grenoble, France)
    Corinne E Touati (INRIA - LIG Grenoble, France)
    Full-Duplex Cooperative Cognitive Radio Networks
    Sherif ElAzzouni (Nile University, Egypt)
    Ozgur Ercetin (Sabanci University, Turkey)
    Amr El-Keyi (Nile University, Egypt)
    Tamer ElBatt (Faculty of Engineering, Cairo University & WINC, Nile University, Egypt)
    Mohammed Nafie (Cairo University & Nile University, Egypt)
    12:30-13:00 Invited Paper: Downlink Coverage Probability in a Cellular Network with Ginibre Deployed Base Stations and     Venue: Lecture Hall 21, Second Floor
                           Nakagami-m Fading Channels
                            Professor Naoto Miyoshi (Tokyo Institute of Technology)
    13:00-14:00 Lunch
    14:00-15:30 Session 10: Cross-layer design and optimization                                                                                  Venue: Seminar room 1, Ground floor
    Naoto Miyoshi (Tokyo Institute of Technology, Japan)
    Time-Average Stochastic Optimization with Non-convex Decision Set and Its Convergence   Best Paper Award
    Sucha Supittayapornpong (University of Southern California, USA)
    Michael J. Neely (University of Southern California, USA)
    Integrating Cross-Layer LTE Resources and Energy Management for Increased Powering of Base Stations From
    Renewable Energy

    Andres Kwasinski (Rochester Institute of Technology, USA)
    Alexis Kwasinski (University of Texas, USA)
    Downlink Interference Penalty Algorithm for Power Control, Scheduling, and User Association
    Jobin Francis (Indian Institute of Science, India)
    Suresh Kalyanasundaram (Nokia Siemens Networks, India)
    Balamurali Natarajan (Nokia Solutions and Networks, India)
    Rajeev Agrawal (Nokia Siemens Networks, USA)
    Neelesh B. Mehta (Indian Institute of Science, India)
    Distributed Learning Algorithms for Spectrum Sharing in Spatial Random Access Networks   Best Paper Award
    Kobi Cohen (University of Illinois at Urbana-Champaign, USA)
    Angelia Nedich (University of Illinois at Urbana-Champaign, USA)
    R. Srikant (University of Illinois at Urbana-Champaign, USA)
    15:30-16:00 Invited Paper: Controller Placement for Maximum Throughput Under Delayed CSI                            Venue: Lecture Hall 21, Second Floor
                            Professor Eytan Modiano (Massachusetts Institute of Technology)
    16:00-16:30 Closing and Vote of Thanks
    16:30-17:00 High Tea

    Friday, May 29th (Workshops)
    14:00-18:00 SPASWIN (Spatial Stochastic Models for Wireless Networks)                                                               Venue: Seminar room 1, Ground floor                            
    09:15-12:45 PHYSCOMNET (Physics-Inspired Paradigms in Wireless Communications and Networks)                    Venue: Seminar room 1, Ground floor